loading...

10 filmų, galinčių pakeisti jūsų suvokimą apie gyvenimą

10 filmų, galinčių pakeisti jūsų suvokimą apie gyvenimą
BANERIS

Filmai gali paveikti žiūrovus skirtingai. Vieni gali sukelti nuostabą ir susižavėjimą, kiti – baimę ar širdgėlą, bet visi filmai turi pagrindinę žinutę ar vaizdą. Kai kurie filmai gali iššaukti tokius gilius klausimus, kad jie pakeis jūsų gyvenimo supratimą tik kai sužinosite tai.

Donnie Darko

Richardo Kelly filme Donnie Darko Jake Gyllenhaal vaidina sunkų, per miegus vaikštantį paauglį, kuris varžosi su autoritetu ir yra lankomas Franko, baisaus triušio, kuris ragina Donį atlikti pavojingus ir destruktyvius pokštus.

Vienatvė, atitolimas, draugystės troškimas ir prasmė apgaubta 80-ųjų nostalgija ir galvą apsukančia moksline fantastika, štai kodėl Donnie Darko – tai filmas, kurio neturėtumėte praleisti.

Donnie Darko filmui žavesio suteikia dar ir tai, kad jis apima kelias realybes ir visatas.  Filmas atranda sprogstančių visatų, juodųjų skylių, kintančių laiko linijų sąvokas, priversdamas daugelį susimąstyti ir nekantrauti peržiūrėti tai dar kartą. Richard Kelly teigė, kad filmas turi kelias interpretacijas ir tai padeda jam likti šiandienos analizės ir debatų objektu.

Matrica

Veiksmo ir filosofijos kombinacija, Matrica – tai filmas, kuris svarsto mūsų realybės suvokimą. Pagrindinis herojus Neo (Keanu Reeves) dieną dirba biuro darbuotoju, naktį – kompiuterio piratu ir staiga pasiaukoja „didžiąjai iliuzijai“. Tai idėja, kai pasaulis kokį mes jį žinome yra melas, netikra ir konstruktyvi realybė, kurioje žmogus yra įkalintas. Filmas yra dvasinio pabudimo alegorija. Neo supranta, kad jis yra pavergtas sistemos, matricos, jo viso gyvenimo. Jis peržvelgia savo kaip kūrėjo potencialą,  stoja prieš tamsiąsias jėgas, įkalinusias žmoniją. Nuostabi kiekviename pojūtyje, Matrica leidžia pakeisti požiūrį į pasaulį, kuriame mes gyvename.

Pabusti gyvenimui

Absurdiškas, perkeliantis, originalus, Pabusti gyvenimui svarsto daugelį gyvenimą keičiančių klausimų, kaip antai „Kas yra sapnai?“, „Kas yra realybė?“.Šiame animuotame filme linijos tarp sapnų ir realybės išnyksta kai tik pagrindinis veikėjas keliauja per įvairias istorijas ir susiduria su eklektiniais veikėjais . Kiekvienas personažas pradeda abejoti mokslu ir filosofija ir kai tik pagrindinis veikėjas pradeda išgyventi besitęsiantį sapną, jis pradeda bijoti, kad gali nebepabusti. Žmonės ir neanimuotos detalės kartais yra visai realistinės, net atpažįstamos ( pvz. Ethan Hawke), bet kompiuterinė „tapyba“ gali suteikti subjektams formas, judėjimą, dimencijas, kurios yra gerokai perdėtos, miklios ir stilizuotos animacinių filmukų stiliumi. Šis filmas atrodo lyg LSD kelionė ir ši klasika galėtų rasti vietą kiekvieno Top – 10 – uke.

Debesų žemėlapis

Milžiniško masto, „Debesų žemėlapis“  seka šešiomis susipynusiomis istorijomis, besitęsiančiomis šimtus metų. Oficiali santrauka apibūdina filmą kaip tyrinėjimą to, kaip asmeninių gyvenimų veiksmai paveikia vieni kitus praeityje, dabartyje ir ateityje, kaip viena siela iš žudiko formuojasi į didvyrio sielą ir kaip gerumo veiksmai gali įkvėpti revoliuciją. Debesų žemėlapio pagrindinė tema nagrinėja reinkarnacijos teoriją, kuri teigia, kad mūsų nemirtinga siela patiria daugybę įsikūnijimų Žemėje. Filmas taip pat nagrinėja karmos ir karminio ciklo sąvokas, teigdamas kad mūsų veiksmai viename gyvenime gali atsispindėti ir kitame. Nors kritinis sutarimas filme „Debesų žemėlapis“  yra mišrus, tačiau jį galima pagirti už tokių kompleksinių temų kaip reinkarnacijos plėtojimą ir už ambicingą siužetą.

Pavasaris, vasara, ruduo, žiema ir .. pavasaris

Pavasaris, vasara, ruduo, žiema ir .. pavasaris – tai Korėjos filmas,kuriame pasakojama apie budistų vienuolį ir jo kelionę iki vienuolyno, įsikūrusio ant ežero šalia seno miško. Istorija pasakoja apie vienuolį, kuris praeina pro visus savo gyvenimo laikotarpius, nuo vaikystės iki senatvės. Kiekvienas besikeičiantis laikotarpis pasireiškia gražia metafora ir pamoka, kurią pagrindinis veikėjas išgyvena. Filmas yra labai tylus, tačiau kvapą gniaužiantys vaizdai kalba patys už save. Nors šioje istorija ir neturi daug veikėjų ir veiksmas vyksta mažoje aplinkoje, tačiau ji sutalpina savyje nepaprastai daug žmogaus patirties, tame tarpe ir geismą, meilę, pavydą, nužudymą, savižudybę, atgavimą. Ji turi ką pasakyti apie mokymo sunkumą ir išminties silpnumą.  Šis filmas moko mokytis iš savo paties klaidų ir tapti geresniu žmogumi siekiant išminties.

Samsara

Rytų tikėjime samsara pažodžiui reiškia „besitęsianti tekmė“, kas netiesiogiai simbolizuoja tebevykstantį gyvenimo ir mirties ciklą, irimą ir atsinaujinimą. Filmas Samsara tą idėją paverčia į savoką, besitesiančius natūralaus pasaulio vaizdus ir žmonių bangą, valdančią tai. Filmas žiūrovus apgaubia skitingų vaizdų užtvara, kuri nuo vienos vietos ir vienos temos keičiasi į kitą.

Žiūrėdami šiuos tęstinius vaizdus, mes turime galimybę apžvelgti mūsų pasaulį iš tolo, tai ko esame linkę nedaryti mūsų greitaeigėje kultūroje. Tai kelionė tarp gyvenimo ir mirties. Filmas gali suteikti naują požiūrį į žmogaus patirtį.

 

 

 

Atsiskyrimas vardan išlikimo

Atsiskyrimas vardan išlikimo – tai keleto vidurinės mokyklos mokytojų, administratorių, studentų vieno gyvenimo mėnėsio kronika pavaduojančio mokytojo Henry Barthes akimis. Barthes esminių žinių suteikimo mokiniams metodas yra sugriaunamas tuomet, kai į jo gyvenimą pasibeldžia trys moterys – sužeista ir naivi prostitutė Erika, sunki paauglė vardu Meredith ir draugė mokytoja.

Visos trys moterys turi didelę įtaką Barthes gyvenime, versdamos jį ne tik iš naujo atrasti jo asmenybės ypatybes, bet ir susitaikyti su tragiška motinos savižudybe ir neišvengiama senelės mirtimi. Henris turi įtakos jo studentų gyvenimams ir daro juos labiau susikaupusiais ir dėmėsingais, bet tik jis vienas gali padaryti tiek daug. Šis filmas – tai vieno žmogaus charakterio tyrinėjimas ir socialinis komentaras apie smunkantį švietimą ir socialines sistemas.

Ji

Filmas „Ji“ pasakoja apie Teodorą (Joaquin Phoenix) – vienišą, introvertą, vidutinio amžiaus vyrą,kuris sužino apie naują OS1, pirmąją pasaulyje dirbtinio intelekto operacinę sistemą. Kai Teodoras sutinka Samantą (Scarlett Johansson), žavingą jo naujos OS1 moters balsą, Teodoras supranta, kad yra ja susižavėjęs. Tapęs artimesnis su Samanta, Teodoras turi iššifruoti, kur jis nori,kad jo troškimas būti su ja išsipildytų.

Filme „Ji“ yra atskleidžiama daugybė temų, kurios yra paralelios mūsų technologijų perpildytai kultūrai. Mes tampame tokie priklausomi nuo telefonų, nešiojamųjų kompiuterių, planšetinių kompiuterių, kad mes prarandame sąryšį su pagrindiniais gyvenimo aspektais, autentišku žmogaus ryšiu. Filmas „Ji“ atskleidžia kaip technologijos skatina atsiskyrimą ir vienatvę, tai ką mes patys turėtume svarstyti.

Kovos klubas

Kovos klubas moko žiūrovą daugelio dalykų. Didelė pamoka yra ta, kad tuštumas matomas vartotojų teisių gynyme ir materializme atitraukti nuo filmo žiūrėjimo. Be to tai filmas, kuris kelia mūsų prisirišimo prie tapatybės klausimus: „Ar mes tikrai esame tie, kuo mes patys tikime esantys?“. Filmas pribloškia žiūrovą, kai jis atranda, kad sukurta „revoliucija“ yra tik aiški satyra, sukurta tam kad išmokytų pagrindinį herojų didžiulės pamokos apie žmonijos padėtį.

Gyvenimas yra gražus

Filmas „Gyvenimas yra gražus“ atskleidžia optimizmo ir suvokimo galią tamsiais laikais. Istorija paprasta:

Tėvas stengiasi apsaugoti savo sūnų ir šeimą nuo Antrojo Pasaulinio karo siaubo. Ši istorija moko mus kaip mūsų vaikiškas nekaltumas gali apsaugoti mus nuo iššūkių, kuriuos mums meta likimas. Paprasta mintis, tačiau gražiai išrutuliota.

Akivaizdu, kad šis sąrašas tik paviršutiniškai parodo gyvenimą keičiančių filmų kiekį. Jame nepaminėjau dokumentinių filmų, nes jų yra per daug. Kokie yra filmai padarę įtakos jūsų gyvenime? Pasidalinkite su mumis.  Keletas aukščiau norodytų filmų santraukų yra paimta iš čia:

Rotten Tomatoes

IMDB