loading...

Top 12 įdomiausių Velykų tradicijų visame pasaulyje

Top 12 įdomiausių Velykų tradicijų visame pasaulyje
BANERIS

Ne visi eina į kiaušinių medžioklę ankstyvą Velykų Sekmadienį

JAV vaikai kiekvienais metais tikisi gauti kiaušinį ar saldainį iš Velykų zuikio, bet tai yra šiek tiek keista užsieniečiui. 1700 metais atvežta Vokietijos imigrantų, ši tradicija įsišaknijusi tikėjime, kad zuikučiai ir kiaušiniai simbolizuoja vaisingumą ir atgimimą. Ši tradicija gali būti laikoma norma Amerikoje, tačiau kitos kultūros turi unikalias Velykų tradicijas.  Ar tai sušlapinimas vienas kitą vandeniu Lenkijoje ar kriminalinių romanų skaitymas Norvegijoje, peržvelkime dešimt Velykų tradicijų visame pasaulyje ir kokia istorija slypi už jų.

Suomija


Šioje Skandinavijos šalyje vaikai išbėga į gatves maldauti išsipaišę veidus ir apsirišę galvas šalikais, nešdamiesi šluotkočius, kavos puodelius, puokštę gluosnio šakelių. Kai kuriose vakarinės Suomijos dalyse, žmonės degina laužus Velykų Sekmadienį, pagal skandinavų tradiciją, kylančią iš tikėjimo, kad liepsnos atbaido raganas, skraidančias aplink jaunikius tarp Velykų Penktadienio ir Velykų Sekmadienio.

 

Lenkija


Vienas kito aplaistymas vandeniu – tai Lenkijos Velykų tradicija, dar vadinama Smingus – Dyngus. Velykų Pirmadienį berniukai stengiasi apipilti vienas kitą kibirais vandens, vandens šautuvais ar bet kuo, ką turi po ranka. Legenda byloja, kad merginos, kurios sušlaps, tais metais ištekės. Gaivinančios tradicijos šaknys siekia Lenkijos princo Mieszko krikštą, kuris buvo Velykų Pirmadienį 966 m.pr.Kr.

Haux, Prancūzija


Nepamiršk šakutės, jei  Velykų Pirmadienį svečiuojiesi šiame Pietų Prancūzijos miestelyje. Kiekvienais metais miestelio pagrindinėje aikštėje yra patiekiamas milžiniškas omletas. Jei mes sakome milžiniškas, reiškia mes ir turime galvoje milžiniškas: Omletui sunaudojama daugiau nei  4500 kiaušinių ir juo pamaitinama iki 1000 žmonių. Istorija byloja, kad kai Napoleonas ir jo armija keliavo po Pietų Prancūziją, jie sustoję mažame miestelyje ir valgę omletus. Napoleonui taip jis patiko, kad jis įsakė miestelio žmonėms surinkti savo kiaušinius ir sekančią dieną pagaminti didelį omletą jo armijai.

 

Korfu, Graikija


Didžiojo šeštadienio rytą, Graikijos saloje įvyksta tradicinis „puodynių mėtymas“: žmonės meta pro langus  puodynes, keptuves ir kitą keramiką, sudaužydami juos ant gatvės. Kai kurie pasakoja, kad paprotys atėjo iš Venecijos gyventojų, kurie Naujųjų Metų dieną išmesdavo visus senus daiktus. Kiti tiki, kad puodynių mėtymas sveikina pavasarį ir simbolizuoja, kad naujas derlius bus saugomas naujose puodynėse.

Norvegija


Velykos – toks populiarus metas norvegams skaityti kriminalinius romanus, kad leidėjai išleidžia specialius Velykų trilerius, žinomus kaip Paaskekrimmen. Sakoma, kad ši tradicija prasidėjo 1923 metais, kada vienas knygų leidėjas perkėlė savo kriminalinį romaną į pirmuosius laikraščių puslapius. skelbimas buvo toks panašus į naujienas, kad žmonės nežinojo, kad tai buvo tik reklaminis triukas.

 

Roma, Italija


Didyjį Penktadienį Koliziejuje popiežius pagerbia Via Crucis (Kryžiaus kelią). Didžiulis kryžius ir degantys fakelai apšviečia dangų, taip kaip 14 Kryžiaus kelio stočių yra apibūdinama keliomis kalbomis. Eucharistija yra švenčiama Šventojo Šeštadienio vakarą ,o Šventąjį Sekmadienį tūkstančiai žiūrovų susirenka Šv. Petro aikštėje laukdami Popiežiaus palaiminimo iš bažnyčios balkono, žinomo kaip „Urbi et Orbi“ ( „Miestui ir Pasauliui“).

Čekijos Respublika ir Slovakija


Per Velykas keliaujate po šiais Rytų Europos šalis? Jei taip, jūs geriau saugokite savo nugarą. Čia gyvuoja Velykų Pirmadienio tradicija, pagal kurią vyrai išplaka moteris rankų darbo botagais, pagamintais iš gluosnio ir papuoštais skutais. Pasak legendos, gluosnis – tai pirmasis medis, pražystantis pavasarį, taigi jo šakelės perduoda medžio gyvybines jėgas ir vaisingumą moterims. Šis žaismingas plakimas yra gera pramoga ir tai nebūtinai turi kelti skausmą.

Verges, Ispanija


Šventąjį Ketvirtadienį  viduramžių miestelyje Verges, Ispanijoje, yra atliekamas tradicinis „Dansa de la mort“ arba  „Mirties šokis“. Norėdami atkurti scenas iš „Aistros“,  visi persirengia skeletais ir eina paradą gatvėmis.  Procesija baigiasi tuomet, kai gąsdinantys skeletai neša dėžutes su pelenais. Baisus šokis prasideda vidurnaktį ir tęsiasi tris valandas, iki pat ankstyvo ryto.

Vašingtonas, DC


130 metų, Baltieji rūmai kviečia ridenti Velykinį margutį ant pietinės vejos. Pagrindinė veikla apima ir spalvoto, kietai virto kiaušinio ridenimą didžiuliu šaukštu, bet dabar renginys didžiuojasi dar didesnėmis pramogomis, kaip antai muzikinių grupių pasirodymai, kiaušinio medžioklė, sportas, amatai. Šių metų tema – „Pasiruošt, dėmesio, pirmyn!” , bus akcentuojama  sveikata ir sveikatingumas, įtraukiant ir užduotis, kurios skatins vaikus vesti sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą.

Vengrija


„Purškimas“ – tai populiari vengrų Velykų tradicija, kurios yra laikomasi Velykų Pirmadienį, kuris dar žinomas kaip „Ančiukų Pirmadienis“.  Berniukai žaismingai purškia ant mergaičių kvepalus arba kvapnų vandenį.  Anksčiau jauni vyrai pildavo kibirus su vandeniu ant merginų galvų, bet dabar jie purškia kvepalus, odekoloną ar tiesiog vandenį ir prašo bučinio. Žmonės tikėjo, kad vanduo turi valomųjų, gydomųjų, gerinančių vaisingumą savybių.

Jeruzalė, Izraelis


Lankydamiesi mieste, kur kaip tikima buvo nukryžiuotas Jėzus, krikščionys švenčia Didįjį Penktadienį eidami tuo pačiu keliu, kurio ėjo Jėzus, tą dieną kai nešė kryžių. Minėdami jo skausmą tą dieną, kai kurie iš dalyvių neša kryžių su jais Jėzui atminti. Velykų Sekmadienį, daugybė piligrimų ateina į mišias Sodo Kape – vietoje, kur kaip tikima buvo palaidotas Jėzus.

Sicilija, Italija


Prizzi, Sicilijoje,pasak The Telegraph, vyksta „Abballu de daivuli“ – velnių pasirodymas, kada vietiniai užsideda gąsdinančias cinkuotas kaukes ir persirengia raudonai.“. Šie kostiumuotieji erzina tiek sielų, kiek gali (kas iš tiesų reiškia priversti jas susimokėti už gėrimus) iki vidudienio, kada šventoji mergelė Marija ir prisikėlęs Kristus išgelbėja dieną išvarydami velnius kartu su angelais.